قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب وردپرس
خانه » IATF16949:2016 » طرح اقتضایی در IATF 16949:2016

طرح اقتضایی در IATF 16949:2016

طرح اقتضایی اساساً یک طرح جایگزین در صورت شکست طرح اصلی مانند نقص تجهیزات، کمبود نیروی کار است. هدف، اطمینان از تداوم عرضه به مشتریان در صورت شکست طرح اولیه است. ما باید به یاد داشته باشیم که طرح اظطراری، همیشه داشتن یک تجهیزات جایگزین نیست. این می تواند ذخیره کافی برای اطمینان از تداوم عرضه، واردات مواد، تامین از کارخانه های دیگر باشد.
www.hzeinal.ir

IATF 16949:2016 در مقایسه با سایر استانداردهای سیستم مدیریت کیفیت،الزامات اضافی زیادی در رابطه با برنامه ریزی اقتضایی دارد. برخی از آنها همراه با توضیح به شرح زیر است:

۱) انتظار می رود که برنامه ریزی اقتضایی باید بر اساس تحلیل ریسک انجام شود. زمانی که ریسک بالا باشد، برنامه ریزی احتمالی مانند دستگاه گلوگاه مورد نیاز است.پس روش شدت در وقوع میتواند یک راهکار باشد.

۲) حوادث غیرمترقبه در بلایای طبیعی مکرر مانند زلزله، سیل، طوفان باید مورد توجه قرار گیرد. نکته ای که باید به خاطر داشت این است که این فقط برای بلایای مکرر است. اگر گهگاه اتفاق افتاده باشد نیازی نیست.
www.hzeinal.ir
3) طرح اقتضایی برای زیرساخت – که ممکن است شامل ساختمان، تجهیزات جابجایی مواد، زیرساخت فناوری اطلاعات باشد.

۴) طرح اقتضایی برای تاسیسات مانند کمپرسور، ترانسفورماتور، برج خنک کننده

۵) طرح اقتضایی برای کمبود نیروی کار ممکن است به دلیل تعطیلات، اعتصاب و کرونا و‌پاندمی و غیره باشد

۶) طرح اقتضایی برای آتش سوزی. چگونه سازمان ها در مواقع آتش سوزی منابع خود را تامین می کنند. به عنوان مثال، تامین از سایر کارخانه ها.
www.hzeinal.ir
7) موارد احتمالی برای حملات سایبری. سازمان ها از سیستم های فناوری اطلاعات در تولید استفاده می کنند. در صورت حمله سایبری چگونه تداوم عرضه را تضمین می کنند. ممکن است برنامه جایگزین سرور / شبکه / بازیابی شامل پشتیبان گیری باشد.sanction Interpretations

۸) احتمالی برای تامین کنندگان خارجی که شامل تامین کنندگان محصول مانند تامین کنندگان مواد خام و اقلام خریداری شده، تامین کنندگان فرآیند مانند آبکاری / رنگ آمیزی، تامین کنندگان خدمات مانند ارائه دهندگان خدمات لجستیک، ارائه دهندگان خدمات جابجایی مواد می شود.

۹) طرح اقتضایی شامل فرآیند اطلاع رسانی به مشتریان و سایر اشخاص ذینفع. به عنوان مثال. یک خرابی عمده در یک تجهیزات کلیدی وجود دارد، سپس فرآیند اعلان از جمله زمان اطلاع رسانی ،نحوه اطلاع رسانی (فرآیند تشدید scalation و الزامات جدید ساپکو STAS) شامل افرادی می شود که باید به مشتری و اشخاص ذینفع اطلاع دهند.

۱۰) مانور طرحاقتضایی. طرح اقتضایی باید به صورت دوره ای آزمایش شود. این برای تأیید طرح اقتضایی است. این می تواند آزمایش واقعی یا ساختگی باشد مانند تمرین آتش نشانی. این آزمایش تضمین می کند که طرح اقتضایی برای یک موقعیت معین کار می کند یا نه و در صورت وجود مشکلات شکاف ها را شناسایی می کند. سازمان ها باید در صورت وجود مشکلات نسبت اجرای اقدام اصلاحی ‌و جلوگیری از وقوع مجدد اقدام کند.(این مانور میتواند حتی خاموش کردن یک دستگاه کلیدی توسط برگزارکننده مانور و بررسی این که آیا بسرعت افراد میتوانند از جایکزین استفاده نمایند یا نه.)(یکی از شاخص های پیشنهادی برای کارایی طرح اقتضایی زمان از لحظه توقف عمدی تجهیز کلیدی تا برگشتن تولید به روند عادی باشد.هر چه سرعت شیفت کردن بیشتر باشد نشانگر کارا بودن سیستم طرح اقتضایی است)

۱۱) برنامه های اقتضایی باید حداقل سالیانه توسط CFT از جمله مدیریت ارشد بازنگری شوند. عملکرد یک واحد (مثلا فقط بنده خدا تضمین کیفیت هههههه)بدون دخالت سایر بخشهای سازمان و مدیریت ارشد ممکن است یک برنامه احتیاطی خوب را تولید نکند، بنابراین این الزام است. هنگامی که مدیریت ارشد در برنامه ریزی اقتضایی دخالت دارد، می تواند ریسک را تجسم کند و ممکن است در صورت لزوم منابع را فراهم کند.(و این از فواید دخیل بودن مدیریت ارشد در مانور است)

۱۲) سوابق بازنگری در طرح اقتضایی و سوابق شخصی که اجازه تغییر را می دهد باید حفظ شود. این امر تغییرات کنترل نشده این سند مهم را تضمین می کند.

۱۳) طرح اقتضایی باید شامل مقرراتی برای تأیید اعتبار محصول تولیدی مطابق با مشخصات مشتری پس از شروع مجدد تولید بعد از متوقف شدن تولید باشد.منظور از توقفات،توقفات برنامه ریزی نشده است . به عنوان مثال، آتش سوزی در کارخانه ، برق بدون اطلاع قبلی قطع شود. پس از عادی شدن وضعیت، قبل از شروع مجدد تولید، باید بررسی شود که آیا محصولات با مشخصات مشتری مطابقت دارند(startup verification or jon setup verification) یا خیر زیرا ممکن است فرآیند به دلیل خاموش شدن اضطراری تحت تأثیر قرار گرفته باشد.
Email:ac@hpgc.in

حسین زینل سیزدهم خرداد هزار و‌چهارصد و‌یک شمسی